Kwas pitny chlebowy

Składniki: 1 kg czarnego razowca, 6 l wody, 20 g drożdży, 30 g cukru, 50 g rodzynków.

Czerstwy chleb z mąki razowej (czarny) pokroić na kromki i podsuszyć w piekarniku. Suchary włożyć do rondla, zalać wrzątkiem, zostawić na 3-4 godziny. Przecedzić, dodać drożdże, cukier, przykryć serwetką i zostawić aby sfermentowało na 5-6 godzin. Kiedy kwas zacznie się pienić, przecedzić po raz drugi i rozlać do butelek. Do każdej butelki dodać kilka rodzynków, dobrze zakorkować i pozostawić w zimnym miejscu na 2-3 dni.
Kwas pitny z sucharów, domowy
Składniki:1 kg sucharów z razowca (czarnego), 75 dkg cukru, 50 g rodzynków, 10-15 liści czarnej porzeczki, 25 g drożdży, 2 st. łyżki suszonej mięty, 15 l wody.

Podsuszone suchary zalać 15 litrami wrzątku i odstawić na 12 godzin. Osobno zaparzyć miętę, osobno – liść porzeczki, w 1 l wrzątku. Odstawić na 5 godzin. Napar kwasu po 12 godzinach przelać do innego naczynia, dodać przecedzony napar z mięty i z liści porzeczki, cukier zagotowany w 0,5 l wody i drożdże, wymieszać i zostawić do fermentacji na 4 godziny. Odszumować z piany, przecedzić i rozlać do butelek, dodając do każdej kilka rodzynków. Zostawić na 2 dni.

Jak podobał Ci sie ten przepis?

kliknij na odpowiednią gwiazdkę!

Średnia ocena 0 / 5. ilość głosów: 0

bądź pierwszy/sza.