Pierwsze dni w domu

Myślę, że większość młodych rodziców wyobrażało sobie jeszcze przed urodzeniem dziecka, że jego pielęgnacja i opieka, będą czymś naturalnym i łatwym, a wręcz odruchowym. Przecież codziennie wykonujemy czynności związane z pielęgnacją naszego ciała, więc co trudnego może być w myciu czy przebieraniu naszego dziecka.
Teraz już wiem, że pierwsze dni w domu nie są najłatwiejsze…
Po pierwszych emocjach takich jak radość z bycia w końcu razem po przedłużąjącym się pobycie w szpitalu, przychodzi strach przed, wydawać by się mogło, najbardziej przyziemnymi sprawami jak przewijanie, kąpanie, przebieranie. W szpitalu zazwyczaj odbywało się to pod okiem pielęgniarek lub lekarza, więc było to poczucie, że ktoś czuwa nad naszym malutkim dzieckiem i w razie czego podpowie, poprawi, pomoże. Miałam poczucie, że ta „odpowiedzialność” rozkłada się na cały personel szpitala, dlatego tak naprawdę dopiero w domu poczułam się w pełni mamą.
Pielęgnacja małego dziecka to ciągłe myślenie nad tym co, jak i czym robimy. Każdy dzień przynosi nowe pytania i wątpliwości.
Pierwsza kąpiel w domu była dla mnie stresującym przeżyciem, ponieważ po doświadczeniach ze szpitala myślałam, że moja córka tego nie polubi. Na szczęście dla nas okazało się, że jest inaczej. Dobrze jest jak mamy obok siebie osobę, która pokaże jak to robić i w naszym przypadku była to moja mama, która przez pierwsze dni wraz z moim mężem kąpała naszego dzidziusia.wanienka ok baby
Ważne jest dobrze przygotować się do tej czynności, zgromadzić wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy tzn. przygotować świeże ubranko na zmianę, pieluszke do wytarcia i rożek do okrycia dziecka po kąpieli, nową pieluszkę. Następnie nalać wody do wanienki o odpowiedniej temperaturze, w naszym przypadku świetnie sprawdza się profilowana wanienka firmy OKbaby, która ma w środku termometr.Odpowiednia temperatura to 37 stopni.
Do kąpieli używamy płynu, który jest natłuszczający, więc nie trzeba póżniej dziecka smarować kremami czy oliwka. Na początku był to Oilatum, a teraz Emolium,emolium olejek dokapieli które jest równie  dobre a troszkę tańsze. Skórka małej szybko się wygładziła, bo po porodzie w niektórych miejscach się łuszczyła.
Najlepiej gdy przy kąpieli są dwie osoby, bo wtedy jedna dokładnie myje dziecko, a druga polewa wodą miejsca nie zanurzone, by dziecku nie było zimno.
Na początku kąpiele niemowlaka trwają bardzo krótko i ogranicząją się tylko do dokładnego umycia go, pewnie póżniej, gdy dojdą zabawy ten czas się wydłuży.

Jak podobał Ci sie ten przepis?

kliknij na odpowiednią gwiazdkę!

Średnia ocena 0 / 5. ilość głosów: 0

bądź pierwszy/sza.