Uszka do barszczyku

 Prawdziwe domowe uszka z kapustą i grzybami do barszczyku wigilijnego są pyszne ale ich przygotowanie zajmuje dużo czasu – klejenie pojedynczych pierogów jest żmudne a co dopiero maleńkie uszka… chyba, że mamy ochotników do pomocy 🙂 podaję więc dwa sposoby klejenia uszek… dodam jeszcze, że uszka kleją się lepiej przy ulubionej muzyce..:)

 

 

 

 Składniki na ciasto:

mąka – 2 szklanki
woda – pół szklanki
jajko
sól

Składniki na nadzienie:

kapusta – 500 g
grzybki suszone – 50 g
cebula
jajko
oliwa – 2 łyżki
sól, pieprz

 

Grzyby opłukać, namoczyć, obgotować w osolonej wodzie ok. 5 min. Kapustę dobrze wypłukać, obgotować ok. 2 minuty i mocno odcisnąć. Kapustę, grzybki i cebulę zmielić w maszynce i krótko poddusić na oliwie. Dodać jajko, sól, pieprz i dobrze wymieszać.

 Mąkę przesiać na stolnicę, wbić jajko, dodać sól i wodę, wyrobić. Podzielić na 2 części, jedną część przykryć, aby nie wyschła, a drugą cienko rozwałkować, położyć na podsypanej mąką formie do uszek lub wykrawać foremką (albo szklaneczką) krążki o średnicy ok. 4 cm. Do dołków w formie, albo do środka każdego krążka nakładać łyżeczką nadzienie. Formę przykryć drugim rozwałkowanym plackiem ciasta i delikatnie docisnąć wałkiem, tak aby uszka dobrze się skleiły (krążki   składać na pół i mocno sklejać brzegi, rożki skleić razem – będzie prawdziwe uszko:)
Na wrzącą osoloną wodę wkładać uszka partiami, tak aby się nie sklejały, zamieszać drewnianą łyżką, przykryć, gdy podpłyną w górę, gotować jeszcze ok. 2 minuty. Wybierać łyżką cedzakową na półmisek, pokropić oliwą lub stopionym masłem, żeby się nie posklejały. Podawać z barszczykiem czerwonym, najlepiej „własnoręcznie” kiszonym 🙂 (zobacz przepis na barszcz)Smacznego!

 

 

 

 

 

 

uszka

 

 

 

 

 

 

Jak podobał Ci sie ten przepis?

kliknij na odpowiednią gwiazdkę!

Średnia ocena 0 / 5. ilość głosów: 0

bądź pierwszy/sza.